Bonalgue Pomerol 2018
CHATEAU BONALGUE
Nej |
Merlot 90%, Cabernet Franc 10% |
Frankrig | 750 ml | 13,4% |
Tidligere årgange af denne vin blev førhen lavet på Cabernet Franc og Cabernet Sauvignon, men det er slut nu. Vinstokkene er revet op og erstattet med Merlot for, som Jean Baptiste Audy så fint udtaler: "vi må respektere, at Merlot er den drue, der giver os de ypperste vine i Pomerol”.
I denne 2018-årgang er udtrykket endnu engang en triumf for druesorten og fravalget af andre druesorter tør siges være en succes. I hvert fald har vi ikke tidligere oplevet en så overbevisende performance fra dette slot 4 år i streg. Den er præcis som ægte Pomerol i de store årgange skal være.
Noter af modne blommer og kirsebær, der mingelerer med hvid peber, sort te, salvie og kakao og dertil kommer aromaerne fra fadene i form af velintegrerede noter af ristet træ og vanilje.
Denne pomerol fra Bonalgue karakteriseres som kraftfuld, fyldig, aromatisk og tør.
Krydrede elementer tilfører friskhed og bidrager ikke mindst med en lang og parfumeret finish.
Perfekt til serveringer. Anbefales særledes til and, den gode bøf, okse lam og gris.
Hvis den nydes indenfor 5 år, bør den fyldes på en kraraffel inden.